Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Płyny pielęgnacyjne do soczewek - JAKI WYBRAĆ?

Płyny pielęgnacyjne do soczewek - JAKI WYBRAĆ?

Postaram się przybliżyć Wam jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi płynami do soczewek kontaktowych i czym sugerować się, aby wybrać dla siebie jak najlepszy płyn pielęgnacyjny.

Pytacie mnie często, jaki polecam płyn pielęgnacyjny do soczewek kontaktowych? Czym płyny różnią się między sobą, czy wszystkie działają podobnie? Czy te, o których producent mówi, że są bez konserwantów, faktycznie ich nie zawierają?

Zacznijmy od tego jakie funkcje powinien spełniać płyn pielęgnacyjny? Przede wszystkim jego zadaniem jest skuteczne czyszczenie i dezynfekcja soczewek kontaktowych, która dodatkowo może być uzupełniona o działanie nawilżające, poprawiające ich komfort noszenia. Dezynfekcja to usuwanie mikroorganizmów (bakterii, grzybów, wirusów), jest to najważniejszy etap, gdyż zapobiega rozwojowi groźnych dla oka drobnoustrojów mogących powodować infekcje. Czyszczenie soczewek polega na usunięciu osadów białkowych i lipidowych pochodzących z filmu łzowego lub innych zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego np. osadów z makijażu.

Najważniejsze jednak jest, aby płyn był biokompatybilny z tkankami powierzchni oka, czyli aby jego skuteczność nie wiązała się z działaniem toksycznym.

Najpopularniejszym systemem do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych są płyny wielofunkcyjne. Służą one do dezynfekcji, czyszczenia, spłukiwania, przechowywania oraz często nawilżania soczewek kontaktowych. Płyny wielofunkcyjne możemy podzielić na MPS – Multi-Purpose Solutions (płyny wielofunkcyjne) i MPDS – Multi-Purpose Destinfecting Solutions (płyny wielofunkcyjne dezynfekujące). Płyny zarejestrowane jako MPDS mogą być używane bez czyszczenia mechanicznego (często na opakowaniu można znaleźć informację o braku konieczności pocierania – „no rub”). Należy jednak pamiętać, że w przypadku obu rodzajów płynów osiągamy wyższą skuteczność usuwania niebezpiecznych mikroorganizmów, stosując pełną procedurę czyszczenia wraz z pocieraniem.

Innego rodzaju płynem są płyny oksydacyjne, wymagają one innego postępowania pielęgnacyjnego i nie posiadają konserwantów. Proces dezynfekcji odbywa się w jedno- lub dwustopniowym etapie. Do dezynfekcji stosuje się nadtlenek wodoru, który jest dla oka drażniący, dlatego musi zostać zneutralizowany poprzez działanie katalizatora, który przekształca go w nieszkodliwe dla oka wodę i tlen. Płyny oksydacyjne, nie wymagają pocierania i płukania soczewek, ponieważ kompletne czyszczenie odbywa się w czasie procesu dezynfekcji, często są również wzbogacone o surfaktanty w celu osiągnięcia wyższej skuteczności czyszczenia soczewek.

Jakie składniki znajdują się w płynach pielęgnacyjnych i za co są odpowiedzialne?

Płyny pielęgnacyjne są jałowymi, izotonicznymi roztworami na bazie wody, zawierającymi szereg składników, z których każdy odpowiada za określoną funkcję. W skład płynu wchodzą: konserwanty, bufory, surfaktanty, składniki chelatujące, substancje podwyższające lepkość i nawilżenie. To właśnie konserwanty odpowiadają za skuteczność dezynfekcji soczewek kontaktowych, ich działanie polega na eliminacji mikroorganizmów poprzez dezintegrację ich błon komórkowych. Wspomagająco do konserwantów działają składniki chelatujące, które dodatkowo podwyższają skuteczność konserwantów poprzez wiązanie jonów metali. Surfaktanty to środki czyszczące, redukujące napięcie powierzchniowe, usuwają luźne osady i mikroorganizmy z powierzchni soczewek. Ważnym składnikiem płynów są także bufory, które dodatkowo wspomagają dezynfekcję i usuwanie białek. Obecnie w większości płynów znajdują się dodatkowo składniki podwyższające lepkość, które jednocześnie mają działanie nawilżające, najczęściej wykorzystywanym jest hialuronian sodu, który utrzymuje nawilżenie, ponadto wspomaga regenerację tkanek i może działać przeciwzapalnie.

Bogaty wybór dużej dostępności płynów pielęgnacyjnych sprawia, że każdy nawet najbardziej wymagający użytkownik soczewek kontaktowych znajdzie odpowiedni płyn dla siebie.

Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na składniki jakie zawarte są w płynie i za każdym razem bezwzględnie postępować zgodnie z instrukcją umieszczoną wewnątrz opakowania. Pamiętajmy też o tym, że przy każdej zmianie płynu pielęgnacyjnego należy zmienić pojemnik na soczewki.źródło: Agnieszka Stobińska, współwłaściciel OkoPharma - Do zobaczenia