Nie możesz złożyć nowego zamówienia w swoim kraju. United States

Powłoki uszlachetniające na szkłach okularowych

Powłoki uszlachetniające na szkłach okularowych

Czym są powłoki uszlachetniające na szkłach okularowych?

Rozwój technologiczny przyczynił się do znacznego poprawienia jakości soczewek okularowych. Zastosowanie różnego rodzaju powłok uszlachetniających zwiększa jakość widzenia oraz komfort użytkowania okularów.

Najczęściej występujące uszlachetnienia to między innymi: powłoki antyrefleksyjne (AR), hydrofobowe i oleofobowe oraz utwardzenia.

Zalety powłok AR

Powłoki AR eliminują refleksy świetlne pojawiające się po obu stronach soczewek. Refleksy takie rozpraszają uwagę, ograniczają czystość widzenia oraz drażnią oczy. Powłoki AR poprawiają kontrast widzenia oraz przejrzystość soczewek (aż do ok. 99%). Są one szczególnie polecane dla osób pracujących przed monitorami komputerowymi oraz w sztucznym oświetleniu, gdyż zmniejszają uczucie zmęczenia oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym.

Dodatkową zaletą powłok AR jest wygaszenie odbić powstających na powierzchni szkieł okularowych, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. 

Najnowszej generacji soczewki okularowe z AR zawierają aż do 16 warstw uszlachetniających, tj.: superhydrofobowa, oleofobowa, antystatyczna, dwustronne utwardzenia lakierowe. W porównaniu ze standardowymi szkłami okularowymi z AR dają one idealnie gładką powierzchnię, która doskonale zapobiega przyleganiu brudu, tłuszczu i wody oraz ułatwiają czyszczenie. Dodatkowym ich atutem jest szybsze odparowywanie soczewek okularowych.

Powłoka uszlachetniająca - hydrofobową, nazywaną także antywodną.

Struktura zewnętrzna antyrefleksu jest bardziej skłonna do przytrzymywania niektótych zabrudzeń niż gładka powierzchnia nieuszlachetnionego szkła. Z uwagi na to, iż nawet najmniejsze zabrudzenia na szkle z powłoką antyrefleksyjną są wyraźniej widoczne, soczewki z powłoką antyrefleksyjną wymagają częstszego czyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu stało się wprowadzenie warstwy hydrofobowej, nazywanej "clean - coat", a nakładanej na powłokę antyrefleksyjną. Warstwa ta wyrównuje relatywnie szorstką powierzchnię antyrefleksu na której osadza się brud. Powierzchnia staje się idealnie gładka, woda nie tworzy plam, lecz łatwe do usunięcia krople, brud i kurz znacznie wolniej się osadzają. Uszlachetnione tym sposobem soczewki dają się bezproblemowo czyścić i w sumie są łatwiejsze w pielęgnacji. Panuje niesłuszna opinia, iż dzięki tej warstwie szkła nie parują zimą. Dzięki powłoce hydrofobowej możemy jedynie efekt ten trochę zminimalizować, jednak z pewnością nie całkowicie.

Powłoka uszlachetniająca - oleofobowa.

Warstwa ta utrudnia osiadanie drobinek tłuszczu, które przylegają do soczewki podczas styczności np. z palcami. Duży kąt zwilżania powłoki powoduje, że tłuszcz nie rozmazuje się na powierzchni, ale przyjmuje formę, łatwych do usunięcia, kropli. Soczewkę taką łatwiej utrzymać w czystości.

Utwardzenie.

Utwardzenie stosowane w przypadku soczewek organicznych (popularnie nazywanych plastikami) zaliczamy wprawdzie do uszlachetnień, jednakże z pewnymi ograniczeniami. Utwardzenie podnosi nam wyłącznie mechaniczną odporność soczewki na zarysowania, co w przypadku mało wytrzymałych na uszkodzenia soczewek organicznych ma duże znaczenie. Najwyższej klasy powłoki antyrefleksyjne nanoszone na soczewki organiczne z reguły posiadają zintegrowane utwardzenie.źródło: Rafał Stobiński, współwłaściciel OkoPharma - Do zobaczenia